Kopumā pastāv ļoti daudz individuālo sporta veidu – golfs, jāšanas sports, orientēšanās, lēkšana uz batuta, sporta vingrošana, riteņbraukšana, loka šaušana u.c.

Aizvien lielāku interesi un popularitāti cilvēku vidū iegūst tieši riteņbraukšana. Riteņbraukšanas sports (saukts arī par velosportu) ir sporta veids, kurā riteņbraucēji jeb sportisti veic noteiktu distanci ar velosipēda palīdzību. Riteņbraukšanas sacensības iedalās dažādos veidos – treka riteņbraukšana, šosejas riteņbraukšana, kalnu riteņbraukšana, velokross, BMX u.c. Toties mūsdienās ir daudz cilvēku, kuri neiesaistās riteņbraukšanas sacensībās, bet gan veic parastus izbraucienus ar velosipēdiem kopā ar ģimeni vai draugiem. Arī tas ir apsveicami, jo riteņbraukšana ievērojami uzlabo cilvēka veselību.

Vispirms pievērsīsimies riteņbraukšanai kā sacīkšu sporta veidam. Riteņbraukšanā ātrumam un tempam ir ļoti liela nozīme.

Riteņbraukšanas pirmsākumi meklējami cariskās Krievijas laikā.

Kā pirmo latviešu riteņbraucēju mēs varam uzskatīt Eduardu Lāceru, kurš dzimis Valmierā. Eduards 1890. gadā piedalījās stafetes braucienā no Rēveles līdz Latvijas galvaspilsētai Rīgai.

Kad Latvija tika dibināta kā neatkarīga valsts (pēc pirmā pasaules kara), latvieši vēl aktīvāk iesaistījās riteņbraukšanā. Populāri bija dažādi braucieni, piemēram, maršruts Rīga – Daugavpils, Rīga – Ķemeri, Rīga – Jelgava u.c. Arī līdz mūsdienām latvieši nav pazaudējuši savu aktivitāti un centību šajā sporta veidā, jo latvieši vēl joprojām cīnās pasaules labāko riteņbraucēju vidū.

Pateicoties riteņbraukšanai, latvieši varēja izprast savu spēku, varēšanu un vienotību jau daudzus gadus atpakaļ. 1907. gadā tika nodibināta sporta biedrība “Marss”, kura darbojās līdz pat 2008. gada 31. martam. Šī biedrība savu darbu pārtrauca, jo dienu vēlāk (1. aprīlī) tika atklāta Rīgas Riteņbraukšanas skola, kura turpmāk nodarbojās ar jauno riteņbraucēju trenēšanu un skološanu.

  1. gada 15. jūlijā tika nodibināta Latvijas Riteņbraukšanas federācija (LRF), kura līdz pat mūsdienām ir atbildīga par riteņbraukšanas sporta noteikumiem Latvijā. Tās galvenais mērķis ir attīstīt un pilnveidot Latvijā riteņbraukšanu kā sporta veidu, koordinējot dažādas riteņbraukšanas organizācijas un atbalstot, organizējot riteņbraukšanas sporta sacensības, kā arī atbalstot riteņbraucēju piedalīšanos Pasaules un Eiropas čempionātos, Olimpiskajās spēlēs u.c. sacensībās.

Jau vairākus gadus šī federācija (LRF) pasniedz balvu gada labākajam riteņbraucējam. Pirmo reizi šo balvu pasniedza 2013. gadā.

Riteņbraukšanas sacensības uzrauga Starptautiskā riteņbraukšanas savienība. Starptautiskā riteņbraukšanas savienība (Union Cycliste Internationale – UCI) ir vispasaules riteņbraukšanas sporta pārvaldes organizācija, kuras uzraudzībā ir starptautiskie riteņbraukšanas noteikumi. UCI tika dibināta 1990. gadā. Šīs savienības (UCI) galvenā mītne atrodas Šveices pilsētā Eiglē. Šī organizācija pārrauga arī Pasaules čempionāta rīkošanu.

Riteņbraukšanu varētu uzskatīt par vienu no veselīgākajiem sporta veidiem Latvijā, jo, braucot ar velosipēdu, cilvēkam paātrinās vielmaiņa, uzlabojas pašsajūta, tiek trenēta sirds un plaušas, tiek uzlabota kuņģa un zarnu trakta darbība, uzlabojas asinsvadu sistēmas veselība, sievietēm riteņbraukšana atvieglo dzemdības un attālina menopauzes iestāšanos, toties vīriešiem tā samazina impotences risku. Ar veselīgu riteņbraukšanas palīdzību cilvēka mūžs tiek pagarināts pat līdz 10 – 15 gadiem.

Ir grūti uzskaitīt visus tos labumus, kurus sniedz braukšana ar riteni, tāpēc varbūt katram ir jāsāk apdomāt, vai nav īstais laiks ‘izvilkt’ savu riteni no garāžas un doties nelielos izbraucienos! Nevajag jau uzreiz piedalīties sacensībās!

INDIVIDUĀLAIS SPORTS – RITEŅBRAUKŠANA

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *